ZBOŽÍ V AKCI
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
JARO 2019 JE V PLNÉM PROUDU !
Fóliový skleník nebo-li fóliovník se používá k pěstování citlivých rostlin, které milují teplo nebo je třeba je chránit před deštěm. V profi zahradnictvích se často používají velké fóliové stany, které se skládají z kovové konstrukce a husté fólie odolné proti povětrnostním vlivům. Pro hobby zahradníky jsou nabízeny menší fóliovníky různých tvarů a různých rozměrů. Jedná se o kovovou konstrukci, která je sestavena tak, aby vytvořila základní strukturu fóliového stanu. Na tuto kovovou konstrukci se natáhne mrazuvzdorná fólie. Fólie je často s mřížkami. Fóliovníky jsou většinou ve formě tunelu ale také se špičatou střechou. V chladnější sezóně je potřeba nahromadění tepla ve fóliovníku, protože dává rostlinám potřebné teplo, které potřebují k růstu. V létě ve fóliovníku převládají velmi vysoké teploty, takže je nutné dobré větrání. Fóliovníky má otvory pro okna. Dveře fóliovníku jsou obvykle uzavřeny pomocí zipu.
Je ideální k pěstování jemné zeleniny, jako jsou rajčata, paprika nebo okurky. Tyto teplomilné rostliny ale nemají rády déšť. Rajčata v případě velkého deště hnijí a rostliny tak brzy zemřou. Dokonce i okurky jsou velmi citlivé. Fóliovník může nejen chránit rostliny, ale sklizeň může být provedena dříve - doba sklizně tak může být výrazně prodloužena. Ve fóliovníku mohou být i mladé rostliny, jako je zelí, pór, salát nebo fazole před jejich vysazením na pole.
Kdo si chce pořídt fóliovník, měl by zvážit, které rostliny chce pěstovat a pro kolik rostlin by měl fóliovník nabídnout prostor. Pokud plánujete zasadit rajčata a okurky, je smysluplné koupit dva menší fóliovníky protože rajčata a okurky se moc dobře nesnášejí. Měli by být proto vysazovány odděleně.
Vzhledem k tomu, že fólie z fóliovníků není zcela odolná proti povětrnostním vlivům (sníh) a fóliovík neposkytuje tolik tepla jako klasický skleník (skleněný), fóliovník by se neměl používat až do půlky března. Na podzim před zimou by se měla folie sundat a vrátit na fóliovník až na jaře, aby jste se vyhnuli zasněžení.
Stavba je velice jednoduchá, ale je třeba dodržovat montážní pokyny. Nejprve spojíte je kovové tyč. Aby fóliový skleník nemohl odlétnout v silné bouři, kovová konstrukce by měla být buď upevněna kovovými háčky v zemi nebo spojena s případnu základnou. Pokud je kovová konstrukce postavena, nasune se fólie. Ve většině případů je u fólie s možností přivázání pomocí stuh ke konstrukci - toto však nedoporučujeme ! V případě špatného ukotvení a při silnějším větru fóliovník pracuje obdobně jako padák a je tak schopný se celý zvednout včetně konstrukce ! Což může mít nedozírné následky pokud ke konstrukci máte upevněné rostliny. Pokud fólii přivázanou nemáte, v případně nejhorší situace se pouze tato folie maximálně vysleče z konstrukce bez jakéhokoliv poškození. Přesto je velmi nutné fólii pořádně ukotvit a to buď násypem zeminy - boky zasypat do země, nebo těžkými závažímy kolem dokola (cihly, kameny, kulatiny). Během silnějšího větru musí být fóliovník uzavřen.